Հինգ առասպել Ջորջ Սորոսի մասին
Իրականում նա հեղափոխության սցենար չի գրում և մարդկանց գումար չի վճարում բողոքի ցույցերի մասնակցելու համար:
The Washington Post
Հեղինակ՝ Էմիլի Թեմկին
Էմիլի Թեմկինն ԱՄՆ-ում լույս տեսնող «New Statesman» պարբերականի խմբագիրն է և «Սորոսի ազդեցությունը» (անգլ.՝ «The Influence of Soros») գրքի հեղինակը:
6-ը օգոստոսի, 2020 թ.
Ջորջ Սորոսը, ով չորեքշաբթի կդառնա 90 տարեկան, թերևս աշխարհի ամենահայտնի «բոբոն» է: Նա հեջային ֆոնդերի լավագույն կառավարիչներից է:  Կարելի է պնդել նաև, որ նա արժույթի շուկայի պատմության մեջ ամենաշատ հաջողության հասած սպեկուլյատորն է: Նա քաղաքական խոշոր նվիրատու է: Նա միլիարդներ է նվիրաբերել իր բարեգործական կառույցին՝ Բաց հասարակության հիմնադրամներին, որոնց առաքելությունն է երաշխավորել և զորեղացնել բոլոր անձանց իրավունքները և ապահովել սեփական համայնքի և պետության կյանքին մասնակից լինելու հնարավորությունը: Այդ իսկական ազդեցության մի զգալի մասը, սակայն, թաղված է անդադար հնչեցվող դավադրապաշտական տեսությունների ետևում:
Առասպել թիվ 1. Ջորջ Սորոսն օգնել է նացիստներին:
Սորոսի վերաբերյալ հորինված դավադրապաշտական տեսությունների շարքում այս մեկն ամենատգեղն է: «60 Minutes» հաղորդաշարի թողարկումներից մեկում Ստիվ Քրոֆթը 1998 թվականին հայտարարեց, թե Հոլոքոստի շրջանում Սորոսի կենդանի մնալը «շատ բարձր գնապիտակ է ունեցել», և թե «այն ժամանակ, երբ հարյուր հազարավոր հրեաներ ուղարկվում էին մահվան նացիստական ճամբարներ, 13-ամյա Ջորջ Սորոսն ուղեկցում էր իր խաբեբա պապիկին, ով շրջայցեր էր կատարում և գույք էր բռնագրավում հրեաներից»: Հունիսին սոցիալական ցանցերի օգտատերերը շրջանառեցին նացիստական համազգեստ կրող մի երիտասարդ տղամարդու լուսանկար և պնդեցին, թե դա Սորոսի լուսանկարն է: Դավադրապաշտական այս տեսության սիրահարներից են նաև հումորիստ Ռոզեն Բարը, ով 2018 թվականին թվիթերում գրեց, թե Սորոսը նացիստ է եղել, ով մատնել է իր հայրենակից հրեաներին, որպեսզի վերջիններս սպանվեն:
Իրականում Սորոսը, ում հայրը՝ Տիվադարը, նախկինում փոխել էր ընտանիքի ազգանունը՝ Շվարցից դարձնելով Սորոս, որպեսզի իրենց հրեա լինելը նվազ ակնհայտ լիներ ավելի հակասեմիտական դարձող Բուդապեշտում, Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին ծպտվել էր որպես քրիստոնյա: Նրա հայրն անձը հաստատող փաստաթղթեր էր գնել իր ընտանիքի և այլոց համար: Եկել էր մի պահ, երբ այն մարդը, ում հետ երիտասարդ Սորոսը թաքնվում էր, գույքագրելու նպատակով հրեաներից մեկի տունն այցելելիս Սորոսին տարել էր իր հետ, սակայն Սորոսը չէր մասնակցել հրեաների ունեցվածքի բռնագրավմանը: Նույն տրամաբանությամբ, երբ Սորոսն ուսանողական տարիներին ուղարկվել էր, որպեսզի որոշ աշխատանքներ կատարի Ջուդենռաթում՝ հրեաների խորհրդում, որին նացիստները ստիպում էին մրցույթներ անցկացնել, Սորոսը հրեաների չէր հավաքագրել ճամբարներ ուղարկելու նպատակով: Սորոսն իր հուշերում այդ մասին գրում է, որ երբ իրեն տվել էին անունների ցանկ՝ հրահանգելով նրանց տեղեկացնել, որպեսզի ներկայանան կոնկրետ հասցեով, որտեղից նրանց արտաքսելու էին, հայրն իրեն ասել էր, որ նրանց չուղարկի այնտեղ:
Առասպել թիվ 2. Սորոսը գումարներ է վճարում մարդկանց բողոքի ցույցեր կազմակերպելու համար:
Սորոսը մեղադրվեց 2017 թվականին Ռումինիայում կոռուպցիայի դեմ բողոքող ցուցարարներին վճարելու մեջ: 2018 թվականին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն հայտարարեց, թե Սորոսը սատարում է ակտիվիստ Օսման Կավալային, ում նախագահը մեղադրում էր Գեզի այգու 2013 թվականի բողոքի ցույցերի համար. «Նա այնքան շատ փող ունի, և ահա այսպես է նա իր փողը ծախսում», ասել էր Էրդողանը: Նույն 2018 թվականին ԱՄՆ-ի նախագահ Թրամփը պնդեց, թե Սորոսն է վճարել այն ցուցապաստառների ծախսերը, որոնք օգտագործվում էին Գերագույն դատարանի դատավորի պաշտոնում Բրետ Մ. Քավանոյի նշանակման դեմ անցկացվող բողոքի ցույցերի ընթացքում: Անցած չորեքշաբթի Թրամփն հարցազրույցի ժամանակ պնդեց, թե մարդիկ ասում են, որ Սորոսը և ուրիշներն են ֆինանսավորում անտիֆա կամ անտիֆաշիստ ցուցարարներին:
Բաց հասարակության հիմնադրամներն աջակցում են հակակոռուպցիոն կազմակերպություններին Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ողջ տարածքում, և իսկապես ժամանակին աջակցել էին մի խմբի, որի հետ կապ էին ունեցել Քավանոյի դեմ անցկացվող բողոքի ցույցի մասնակիցներից ոմանք: Բաց հասարակության հիմնադրամները վերջերս հայտարարեցին, որ 220 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում են կատարելու ռասայական արդարության ուղղությամբ աշխատող խմբերի գործունեության մեջ:
Մի բան է, սակայն, պնդել, թե «Ջորջ Սորոսն է վճարում բողոքի ցույցերի համար և դրանց դիրիժորն է», և մեկ այլ բան է՝ ասել, որ «Ջորջ Սորոսի բարեգործական հիմնադրամն աջակցում է այն խմբերին, որոնցում աշխատում են մարդիկ, ովքեր նույնպես մասնակցում են բողոքի ցույցերին»: Աշխարհում հաստատ կան մարդիկ, ովքեր մասնակցում են բողոքի տարբեր ցույցերի և աշխատում են այնպիսի կազմակերպություններում, որոնք դրամաշնորհներ են ստանում Բաց հասարակության հիմնադրամներից, սակայն նրանք չեն վճարվում, որպեսզի բողոքի ցույցերի մասնակցեն: Նման պնդումները չափազանց մեծ ազդեցություն են վերագրում Սորոսին, ամրապնդում են հակասեմիտական այն տեսությունը, թե հրեաներն են կայացնում հասարակությանը վերաբերող որոշումները, և իրավաչափ դժգոհությունների,  մասնավորապես՝ կոռուպցիայի և ոստիկանության դաժանության հետ կապված դժգոհությունների պատճառով փողոցներում հայտնված ցուցարարներին զրկում են իրավասուբյեկտությունից:
Առասպել թիվ 3. Սորոսն իրականում հրեա չէ:
«Ես ավելի շատ եմ հրեա, քան՝ Սորոսը… Նա Իսրայելին չի սատարում, նա Իսրայելի թշնամի է», 2019 թվականին հայտարարեց Ռուդոլֆ Վ. Ջուլիանին, ով հրեա չէ: Երբ Սորոսին նվիրված գրքիս համար հարցազրույց վերցրեցի Հունգարիայի կառավարության խոսնակ Զոլտան Կովաչից, նա ասաց, որ հունգարացիները Սորոսին ընկալում են ոչ թե որպես հրեա, այլ՝ որպես գլոբալիստ: «Բավական է միայն ուսումնասիրել նրա դիրքորոշումները, նրա հարաբերություններն Իսրայելի հետ», ասաց Կովաչն ինձ հետ հարցազրույցի ընթացքում:
1991 թվականին Սորոսն իր գրքում գրել էր հետևյալը. «Իմ հրեականությունը չի դրսևորվել այն ցեղապաշտ հավատարմության իմաստով, որն ինձ կդրդեր սատարել Իսրայելին: Ընդհակառակը, ես հպարտացել եմ փոքրամասնության ներկայացուցիչ լինելուս փաստով, հպարտացել եմ, որ դրսից եկած մեկն եմ, ով կարողացել է տեսնել ուրիշի տեսակետը»: Ուստի, Սորոսի բարեգործական օժանդակությունը ուղղված չի եղել հատկապես հրեա ժողովրդին կամ Իսրայելին. ավելին, նա հաճախ է օժանդակություն ցուցաբերել այնպիսի կազմակերպությունների, ինչպիսին է «Հյուման Րայթս Վոթչ» (անգլ.՝ «Human Rights Watch») կազմակերպությունը, որոնք քննադատում են մարդու իրավունքների հարցում Իսրայելի գործելակերպը և պաղեստինցիների նկատմամբ Իսրայելի վերաբերմունքը:
Դա, սակայն, չի նշանակում, թե Սորոսն ինչ-որ առումով հրեա չէ: «Ես հրեա լինելուս պատճառով 14 տարեկանում կանգնած էի բնաջնջման վտանգի առաջ», մի անգամ ասել է նա: «Դա Ձեր համար բավականաչափ համոզիչ չէ՞»: Սորոսը տարիների ընթացքում նշել է իր «հրեականության» մասին և խոսել այն հարցի շուրջ, թե ինչ է իր համար նշանակում հրեական ինքնությունը: Եթե նա հրեա լինելն համարում է ժառանգության և մշակույթի հանգամանք, այլ ոչ՝ կրոնի, ապա նա նույն կերպ է մտածում, ինչ ամերիկահրեաների 62 տոկոսը՝ հիմք ընդունելով «Pew»-ի 2013 թվականի ուսումնասիրության տվյալները:
Առասպել թիվ 4. Սորոսը միայնակ թալանեց Անգլիայի կենտրոնական բանկը:
«Անգլիայի կենտրոնական բանկը թալանելու» գործում Սորոսի ունեցած բուն դերակատարումը բանավեճի առարկա է արդեն մոտ 30 տարի: Այնուամենայնիվ, այն միտքը, թե միայն նա է պատասխանատու եղել 1992 թվականի հայտնի միջադեպի համար, երբ Սորոսի «Քվանտում» ֆոնդը մեծ գումար վաստակեց բրիտանական ֆունտ ստեռլինգի գործառնություններից, որի հետևանքով Մեծ Բրիտանիան դուրս եկավ Եվրոպայի փոխարժեքի մեխանիզմից, և ուրեմն՝ «թալանեց» երկրի կենտրոնական բանկը, քննադատությունից զուրկ ձևակերպումներով կրկնվել է տարբեր աղբյուրներում, այդ թվում՝ «Forbes»-ում և «Investopedia»-ում:
Իրականում Եվրոպայի փոխարժեքի մեխանիզմի (որը կարելի է եվրոյի նախատիպն համարել, քանի որ այդ մեխանիզմի շրջանակում յուրաքանչյուր արժույթ կարող էր ավելի ուժեղ կամ ավելի թույլ դառնալ) կազմում Մեծ Բրիտանիայի զբաղեցրած դիրքը ըստ էության հնարավոր չէր պահպանել՝ հաշվի առնելով իրադարձությանը նախորդած երկու տարիների տնտեսական իրավիճակը Մեծ Բրիտանիայում և Գերմանիայում: Սորոսը և իր գործընկերները գիտեին, որ ֆունտ ստեռլինգի գինը որոշակի սահմանից վերև չի կարող բարձրանալ, ուստի՝ նախապես մեծ ծավալ վաճառելու դեպքում իրենց կորուստը չէր գերազանցի որոշակի սահմանը: Եթե իրենց այդ հաշվարկը ճիշտ լիներ, ապա հնարավոր չէր իմանալ, թե որքան կարող է արժեզրկվել ֆունտ ստեռլինգը:
Նրանք իրավացի էին, և վերջում բրիտանական ֆունտ ստեռլինգը կտրուկ անկում ապրեց՝ դուրս մնալով Եվրոպայի փոխարժեքի մեխանիզմից: Սորոսն արժույթի առք ու վաճառքով զբաղվողներից միակը չէր, ով ֆունտ ստեռլինգի վրա «խաղադրույք» չէր կատարել, սակայն Սորոսի ֆոնդը միակն է, որը հաշվարկային տվյալներով 1 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի շահույթ վաստակեց: Որևէ բանկ չի թալանվել: Ոմանք ասում են, թե «սև չորեքշաբթուն» հաջորդեց «սպիտակ չորեքշաբթին», քանի որ Մեծ Բրիտանիան շարունակեց բարելավել իր տնտեսության վիճակը, իսկ Սորոսը և իր գործընկերներն իրապես լուրջ դերակատարում ունեցան Եվրոպայի փոխարժեքի մեխանիզմից ֆունտ ստեռլինգի դուրս մղման գործում:
Առասպել թիվ 5. Սորոսը կործանարար հեղափոխության սցենար է մշակում Ամերիկայում:
Գունավոր հեղափոխությունները բողոքի ցույցերի շարքեր էին, որոնց արդյունքում 2000-ականների սկզբներին նոր կառավարություններ իշխանության եկան Արևելյան Եվրոպայում: Սորոսը դավադրապաշտական տեսությունների հեղինակների և հիմնական հոսանքից դուրս մնացած կայքէջերի կողմից մեղադրվել է արտերկրի հեղափոխությունների շարժիչ ուժը լինելու և անգամ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում հեղափոխություն կազմակերպելու փորձ կատարելու մեջ: Երբ Սորոսն աջակցություն հայտնեց Ֆիլադելֆիայի շրջանային դատախազ Լերի Քրասների նախընտրական քարոզարշավին, Թաքեր Կարլսոնն հայտարարեց, թե առաջադիմական կողմնորոշում ունեցող և շրջանային դատախազ աշխատած թեկնածուներին Սորոսի աջակցությունն հավասարազոր է ամերիկյան ժողովրդավարությունն «առևանգելու» և «սրբագրելու»: Այս տարվա սկզբներին «Washington Times»-ում տպագրվեց հոդված հետևյալ վերնագրով. «89-ամյա Ջորջ Սորոսը շարունակում է Ամերիկայի կործանման արշավը»:
Սորոսը պարզապես խոշոր քաղաքական նվիրատու է, ով դաշտ մուտք գործեց 2004 թվականին, երբ 27 միլիոն ԱՄՆ դոլար նվիրաբերեց նախագահ Ջորջ Բուշ Կրտսերին դուրս մղելու փորձեր կատարող խմբերին: Նա աջակցել է նաև առաջադիմական կողմնորոշում ունեցող և շրջանային դատախազ աշխատած թեկնածուների: Նա միլիոնավոր դոլարներ է ուղղում Թրամփին պարտության մատնելու գործին: Բայց մի բան է քաղաքական հանգանակություններ կատարելը, ինչն անում են բազմաթիվ հարուստ մարդիկ, և մի այլ բան է հեղափոխության սցենար մշակելը: «Արձագանքող քաղաքականության կենտրոն» (անգլ.՝ «Center for Responsive Politics») կազմակերպության տվյալներով՝ 2020 թվականի ընտրական շրջափուլում կատարվող անհատական հանգանակությունների ամենամեծ նվիրատուների ցանկում երրորդը «Mellon Bank» բանկի հիմնադրի ծոռ Թիմոթի Մելոնն է: Սակայն, չգիտես ինչու՝ Մելոնի հեղափոխության առասպելի մասին ոչ ոք չի խոսում:

He’s not actually plotting a revolution or paying people to protest.
George Soros, who turns 90 on Wednesday, may be the world’s most famous boogeyman. He’s one of the great hedge fund managers and arguably the most successful currency speculator in history; he is a major political donor; and he has given billions to his charity, the Open Society Foundations, dedicated to ensuring that all people are empowered and able to participate in their communities and countries. But much of that real influence is buried beneath persistent conspiracy theories.
Myth No. 1  George Soros helped the Nazis.
This is the ugliest conspiracy theory about Soros. In a “60 Minutes” segment in 1998, the interviewer, Steve Kroft, said that Soros’s survival during the Holocaust “carried a heavy price tag” and that “as hundreds of thousands of Jews were being shipped off to the Nazi death camps, a 13-year-old George Soros accompanied his phony godfather on his rounds, confiscating property from the Jews.” In June, social media users circulated a photo of a young man in a Nazi uniform and claimed it was a picture of Soros. Other fans of this conspiracy theory include comedian Rosanne Barr, who tweeted in 2018 that Soros was a Nazi who had turned in fellow Jews to be murdered.
In actuality Soros, whose father, Tivadar, had previously changed the family’s last name from Schwartz to Soros so as to be less obviously Jewish in an increasingly anti-Semitic Budapest, disguised himself as a Christian during the Second World War. His father procured identity papers for his own family and others. At one point, the man with whom young Soros was hiding out did bring him along when he went to take inventory of a Jewish person’s house, but Soros was not involved in the confiscation of Jewish goods. Likewise, while Soros was, as a student, sent to run errands at the Judenrat, a council of Jews whom the Nazis forced to do their bidding, he did not round up Jewish people. In fact, per Soros’s recollection, when he was given a list of names, with instructions to tell them to report to a location from which they would be deported, his father said he should not tell them to go.
Myth No. 2 Soros pays people to protest.
Soros was accused of paying protesters who spoke out in 2017 against corruption in Romania. In 2018, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said Soros was supporting activist Osman Kavala, whom the president blamed for the 2013 Gezi Park protests: “He has so much money and he spends it this way,” Erdogan said. That same year, President Trump alleged that Soros had paid for the posters used in protests against the confirmation of Brett M. Kavanaugh to the Supreme Court. Just Wednesday, Trump asserted in an interview that people say Soros and others are financing antifa, or anti-fascist, protesters.
Open Society does support anti-corruption organizations across Central and Eastern Europe, and it did back a group with which some of the Kavanaugh protesters were affiliated. More recently, Open Society announced a “$220 million investment” in groups working on racial justice.
But there is a difference between “George Soros pays for and orchestrates protests” and “George Soros’s philanthropic foundation supports groups that employ people who are part of protests.” There are, surely, people around the world who show up at protests and who work for organizations that receive grants from Open Society, but they are not being paid to protest. To say they are attributes too much agency to Soros, playing on an anti-Semitic trope of Jewish people pulling society’s strings, and strips demonstrators who are taking to the streets with legitimate grievances — like corruption and police brutality — of theirs.
Myth No. 3 Soros isn’t really Jewish.
“I’m more of a Jew than Soros is … He doesn’t support Israel, he’s an enemy of Israel,” Rudolph W. Giuliani, who is not Jewish, said in 2019. When I interviewed Hungarian government spokesman Zoltán Kovács for my book on Soros, he said that Hungarians think of Soros not as a Jewish person but as a globalist. “Just look at his attitude, his relationship with Israel,” Kovacs told me.
In his 1991 book, Soros wrote: “My Jewishness did not express itself in a sense of tribal loyalty that would have led me to support Israel. On the contrary, I took pride in being in the minority, an outsider who was capable of seeing the other point of view.” His philanthropic support has therefore not focused on Jewish people specifically or on Israel, and in fact has often gone to groups, like Human Rights Watch, that are critical of Israel’s human rights record and treatment of Palestinians.
But that isn’t to say Soros is somehow not Jewish. “I was facing extermination at the age of 14 because I was Jewish,” as he once put it. “Wouldn’t that make an impression on you?” Soros has referred over the years to his “Jewishness” and spoken about what his Jewish identity means to him. If he considers being Jewish to be a matter of ancestry and culture, and not of religion, then he has that in common with 62 percent of Jewish Americans, according to a 2013 Pew study.
Myth No. 4 Soros single-handedly broke the Bank of England.
The exact role that Soros played in “breaking the Bank of England” has been debated for almost 30 years. Nevertheless, the idea that he was solely responsible for the notorious 1992 incident — in which Soros’s Quantum Fund shorted the British pound, resulting in Britain leaving the European Exchange Rate Mechanism — and “broke” a central bank has been uncritically repeated by outlets including Forbes and Investopedia.
In truth, Britain’s position within the ERM — a kind of precursor to the euro, in which each currency could become only so strong or so weak — was, because of the British and German economic conditions during the two years that Britain was in the band, essentially untenable. Soros and his colleagues knew that the pound could rise only so high, and therefore they could lose only so much by shorting it. If they were correct in their speculation, there was no telling how far the pound could fall.
They were right, and in the end, the British pound crashed out of the ERM. Soros was not the only speculator who bet against the pound, but his fund is the one that’s estimated to have made a $1 billion profit. No bank was broken — some say “Black Wednesday” gave way to “White Wednesday,” because Britain proceeded to get its economy in better shape — but Soros and his colleagues did play a major role in forcing the currency out of the ERM.
Myth No. 5 Soros is plotting a destructive revolution in America.
The Color Revolutions were a series of protests that led to new governments in Eastern Europe in the early 2000s. Soros has been accused by conspiracy theorists and fringe sites of being the motivating force behind revolutions abroad and even of trying to stage one in the United States. After Soros backed the election campaign of Philadelphia District Attorney Larry Krasner, Tucker Carlson said that Soros’s support for progressive DA candidates is akin to “hijacking” and “remaking” American democracy. Earlier this year, the Washington Times ran an article under the headline, “George Soros, 89, is still on a quest to destroy America.”
Soros is simply a large political donor who entered the fray in 2004, when he contributed $27 million to groups trying to oust President George W. Bush. He also has supported progressive district attorney candidates and is putting millions into defeating Trump. But there’s a difference between making political donations — something many rich people do — and plotting a revolution. According to the Center for Responsive Politics, Timothy Mellon, a great-grandson of the founder of Mellon Bank, is the third-largest individual political contributor of the 2020 cycle. The myth of the Mellon revolution, however, has somehow gone untold.