ԿՈՎԻԴ-19-ը և փակ հաստատությունները. Ինչպես է ԲՀՀ Հայաստանն աջակցում քրեակատարողական հիմնարկներին՝ պայքարելու համաճարակի դեմ
Հուլիսի 10, 2020թ.
Նուբարաշեն ՔԿՀ .
Հեղինակ՝ Վաղինակ Ղազարյան
Փակ հաստատություններում մարդու իրավունքներն առավելապես խոցելի են, քանի որ այնտեղ մարդու ազատությունն ու  հանրային վերահսկողությունը սահմանափակված է:   Փակ հաստատություններում անձինք գտնվում են պետության խնամքի և հսկողության ներքո, ուստի պետությունն ունի պարտավորություն նրանց կյանքի, անվտանգության, առողջության պահպանման, արժանապատվությունը չոտնահարող կենսապահովման պայմանների, արժանապատվության նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքի ապահովման և մարդու իրավունքների հարգման տեսանկյունից: Լինելով փակ հաստատություններ՝ բանտերը ԿՈՎԻԴ-19 համավարակի տարածման տեսանկյունից բարձր ռիսկ են ներկայացնում: Բանտերում սանիտարահիգիենիկ վատ պայմանները, ազատազրկված անձանց թույլ իմունային համակարգը, բժշկական ծառայությունների անմատչելիությունը կամ դրանց տրամադրման հապաղումը նպաստում են բանտերում վարակի հնարավոր ներթափանցմանն ու տարածմանը՝ ազատազրկված անձանց դարձնելով առավել խոցելի կորոնավիրուստի նկատմամբ:
Հատկապես հիմա, երբ Հայաստանը  դիմագրավում է նոր տիպի կորոնավիրուսի համաճարակին, փակ և կիսափակ հաստատություններում բնակվող անձանց կյանքի ու առողջության իրավունքի  պաշտպանությունը խիստ արդիական ու հրատապ է: Հաշվի առնելով այս հաստատություններում համավարակի հնարավոր տարածման ռիսկերը՝ Բաց հասարակության հիմանդրամներ-Հայաստանը որոշեց աջակցություն տրամադրել՝ կանխելու ՔԿՀ-ներում վարակի լայն տարածումը  և ապահովելու այդ հաստատություններում մարդու կյանքի ու առողջության  իրավունքի պաշտպանությունը:
Հիմնադրամի այս աջակցությունը Հայաստանի քրեակատարողական համակարգին արտահայտվում է մի քանի ուղղություններով ու ձևաչափերով: Այս աշխատանքներն իրականացնելու համար ԲՀՀ Հայաստանը համագործակցում է  ՀՀ Արդարադատության նախարարության,  ՀՀ առողջապահության նախարարության «Ակադեմիկոս Սուրեն Ավդալբեկյանի անվան առողջապահության ազգային ինստիտուտի» և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի երևանյան գրասենյակի հետ:
Գիտելիք ու վերապատաստում քրեակատարողական հիմնարկների բժշկական անձնակազմի համար
Փակ ու կիսափակ հաստատությունների բժշկական անձնակազմի մասնագիտական պատրաստվածությունը, համաճարակի կանխարգելման ու կառավարման վերաբերյալ գիտելիքով  զինումն առանցքային կարևորություն ունի այդ հաստատությւոններում վարակի ներթափանցումը կանխելու, մարդկանց առողջությունն  ու անվտանգությունն ապահովելու տեսանկյունից: Հիմնադրամի աջակցությամբ և Արդարադատության նախարարության հետ համակարգմամբ, Առողջապահության ազգային ինստիտուտը ԿՈՎԻԴ-19-ի կանխարգելման ու վարակի կառավարման դասընթաց ու մասնագիտական աջակցության վերապատրաստում կիրականացնի քրեակատարողական հիմնարկներում տեղակայված՝ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի բժշկական ստորաբաժանումների բժշկական անձնակազմի համար: Բժիշկներն ու բուժանձնակազմը կվերապատրաստվեն վարակի կանխարգելման ու կառավարման միջազգային չափանիշների և ուղեցույցնների  վերաբերյալ: Դասընթացների բովանդակությունը մշակվել է Առողջապահության ազգային ինստիտուտի կողմից: Բուժանձնակազմի համար նախատեսված այս դասընթացները անցակցվելու են հեռավար: Դրանց շրջանակում քրեկատարողական հիմնարկների համար մշակվելու և տրամադրվելու են ԿՈՎԻԴ-19-ի կանխարգելման մասին տեղեկատվական գրքույկներ ու պաստառներ:
Տեխնիկական հագեցվածության ու հակամահաճարակային նվազագույն նորմերի ապահովում ՔԿՀ-ներում
ՔԿՀ-ների  բուժանձնակազմի համար նախատեսված դասընթացների պատշաճ կազմակերպման նպատակով ԲՀՀ-Հայաստանի աջակցությամբ լուծվել է նաև  «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի՝ քրեակատարողական հիմնարկներում տեղակայված բժշկական ստորաբաժանումները համակարգչային անհրաժեշտ տեխնիկայով ապահովելու խնդիրը՝ քրեակատարողական հիմնարկներում տեղակայված բժշկական ստորաբաժանումներին նվիրաբերելով ընդհանուր առմամբ 13 համակարգիչ:
Քրեակատարողական հիմնարկների համար ձեռք են բերվել նաև ախտահանման դիսպենսերներ: Հակահամաճարակային նվազագույն պայմաններն ապահովելու դեպքում միայն հնարավոր կլինի կանխել վարակի ներթափանցումը և տարածումը այս հաստատություններում:
Հասարակական վերահսկողությունը քրեակատարողական հիմնարկներում
Հիմնադրամի աջակցության երրորդ ուղղությունը քրեակատարողական հիմնարկներում հասարակական վերահսկողության իրականացումն է: ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խումբը կազմված է հասարակական կազմակերպությունների անդամներից և գործում է 2005 թվականից: Դիտորդական խմբի գործունեությունը նպատակաուղղված է ազատազրկվածների և քրեակատարողական մարմինների հսկողության տակ գտնվող անձանց իրավունքների պաշտպանության հասարակական վերահսկմանը, քրեակատարողական հիմնարկներում ազատազրկվածների առողջապահական և կենցաղային պայմանների բարելավմանը, խնդիրների հանրայնացմանը: Դիտորդական խումբը մշտադիտարկելու է քրեակատարողական հիմնարկներում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ներառյալ բուժանձնակազմի կողմից անվտանգության ու հակամահաճարակային կաննոների ու չափանիշների պահպանումն ու պատշաճ բժշկական ծառայությունների մատուցումը ազատազրկված անձանց:
Հեռավար շփում ազատազրկված անձանց ու նրանց ընտանիքների միջև
Արմավիր ՔԿՀ.
Համաճարակով պայմանավորված սահմանափակումների պատճառով  ազատազրկված անձանց և նրանց մերձավոր ազգականների տեսակցությունները սահմանափակվել են: Հիմնադրամը համակարգիչներ է նվիրաբերել «Արմավիր» (2 միավոր) ու  «Նուբարաշեն» (1 միավոր) քրեակատարողական հիմնարկներին, որով ընդլայնվել են տեսակապի միջոցով արտաքին աշխարհի հետ կապի իրացման առկա հնարավորությունները:
Հիմնադրամը շարունակելու է աշխատանքները՝ աջակցելու քրեատարողական հիմնարկներին դիմագրավելու ԿՈՎԻԴ-19-ին և ապահովելու ազատազրկված անձանց կյանքի ու առողջության ապահովումը:

Human rights are particularly susceptible in closed institutions where human freedom and public oversight are restricted. Persons in closed institutions are under the state’s care and control; hence the state is obliged to protect their life, health, and safety, to provide for living conditions that will not be degrading, and to ensure respect for dignity and human rights. As closed institutions—prisons are more exposed to COVID-19 outbreak risks. The poor sanitation and hygiene conditions in prisons, the weakened immune system of inmates, and the lack of access to medical services or delays in their provision all contribute to the possible entry and spreading of the virus in prisons, making inmates more vulnerable to COVID-19.
The protection of the life and health of persons living in closed and semi-closed institutions is more relevant and urgent especially now, as Armenia faces the COVID-19 pandemic. In view of the risks of a possible outbreak of the pandemic in such institutions, Open Society Foundations-Armenia decided to provide support to prevent spreading of the virus in penitentiary institutions and to ensure the protection of the human rights to life and health in such institutions.
This support of OSF-Armenia is extended to Armenia’s penitentiary system in a number of areas and formats. To carry out this work, OSF-Armenia cooperates with the Armenian Ministry of Justice, the National Health Institute named after academician Avdalbekyan, and the Yerevan Office of the International Committee of the Red Cross.
Knowledge and training for the health care personnel of penitentiary institutions
Professional training of and the provision of knowledge for preventing and managing the pandemic to the health care personnel of closed and semi-closed institutions are crucial for preventing the virus from spreading in penitentiary institutions and for safeguarding human rights to life and health. With the support of OSF-Armenia and in coordination with the Armenian Ministry of Justice, the National Health Institute will conduct a COVID-19 prevention and infection management course and professional assistance training for the medical staff of the medical units of the Penitentiary Medicine Center state non-commercial organization, which are stationed in penitentiary institutions. Doctors and other health care professionals will be trained on the international standards and guidelines for infection prevention and management. The course content was developed by the National Health Institute. These courses, designated for health care personnel, will be mostly conducted remotely. Information booklets and posters on COVID-19 prevention will be developed and provided to the penitentiary institutions as part of the course.
Technical supplies and compliance with basic epidemiological standards within the penitentiary institutions
To properly organize the training courses designed for the medical personnel of penitentiary institutions, OSF-Armenia helped also to solve the problem of supplying the necessary computer hardware to the medical units of the Penitentiary Medicine Center, which are stationed in penitentiary institutions by donating a total of 13 computers to those units.
Disinfecting dispensers were also purchased for the penitentiary institutions. The entry and spreading of the infection in these institutions can be prevented only by safeguarding compliance with the basic epidemiological standards.
Public oversight in penitentiary institutions
The third area of OSF-Armenia’s support is related to public oversight of penitentiary institutions. The group of public observers monitoring penitentiary institutions and authorities of the Ministry of Justice, which comprises NGO representatives, has been active since 2005. The activities of the group of observers are aimed at public monitoring of the protection of rights of inmates and persons held in the custody of penitentiary authorities, improving the health and living conditions of inmates in penitentiary institutions, and publicly reporting the problems that are found. The group of public observers monitors the protection of human rights in penitentiary institutions, including the compliance of the health care personnel with safety and epidemiological rules and standards and the delivery of appropriate health care services to persons deprived of liberty.
Remote interaction between inmates and their families
Due to the pandemic-induced restrictions, visits of inmates with close relatives have been limited. OSF-Armenia donated computers—two to the Armavir penitentiary institution and one to the Noubarashen penitentiary institution, thereby enhancing the existing possibilities for video-call interaction with the outside world.
OSF-Armenia will continue its efforts to help make the penitentiary institutions resilient to COVID-19 and to safeguard the right and health of persons deprived of their liberty.