Կյանքի լրջագույն ճգնաժամը
ԳՐԵԳՈՐ ՓԻԹԵՐ ՇՄԻՑ. Դուք բազմաթիվ ճգնաժամեր եք տեսել: ԿՈՎԻԴ-19-ի համավարակը կարելի՞ է համեմատել նախկիններից որևէ մեկի հետ:
ՋՈՐՋ ՍՈՐՈՍ. Ոչ: Սա կյանքումս տեսած լրջագույն ճգնաժամն է: Նախքան համավարակի բռնկումն ես արդեն գիտակցում էի, որ հեղափոխական պահ է հասունացել՝ այն, ինչ անհնարին կամ անգամ աներևակայելի կլիներ սովորական ժամանակներում, ոչ միայն հնարավոր, այլև՝ թերևս բացարձակապես անհրաժեշտ էր դարձել: Եվ վրա հասավ ԿՈՎԻԴ-19-ը՝ ամբողջովին խաթարելով մարդկանց կյանքը և պարտադիր դարձնելով լրիվ այլ վարքագիծ: Աննախադեպ իրադարձություն է, որն հավանաբար երբևէ տեղի չի ունեցել այս համադրությամբ: Եվ այն իրոք վտանգում է մեր քաղաքակրթության գոյատևումը:
ԳՓՇ. Այս ճգնաժամը կարո՞ղ էր կանխվել, եթե կառավարություններն ավելի լավ պատրաստված լինեին:
ՍՈՐՈՍ. Վարակիչ հիվանդությունների համավարակներ ունեցել ենք շատ վաղուց՝ սկսած Բուբոնային ժանտախտից: Դրանք բավական հաճախակիացել էին տասնիններորդ դարում: Առաջին աշխարհամարտի ավարտից հետո Իսպանական գրիպը բռնկվեց, որն իրականում տեղի ունեցավ երեք ալիքներով, որոնցից առավել մահաբերը երկրորդն էր: Միլիոնավոր մարդիկ մահացան: Ունեցել ենք այլ լուրջ բռնկումներ ևս, օրինակ՝ Խոզի գրիպը մոտ մեկ տասնամյակ առաջ: Ուստի՝ զարմանալի է, թե որքան անպատրաստ էին պետություններն այսպիսի երևույթի համար:
ԳՓՇ. Ընթացիկ իրավիճակում ամենամեծ խնդիրը դա՞ է՝ անորոշությունն այն հարցում, թե ինչպես հակազդել այս վիրուսին և ինչ քայլեր իրագործել մոտակա ամիսներին կամ տարիներին:
ՍՈՐՈՍ. Դա իհարկե ամենամեծ խնդիրներից է: Շատ արագ ենք սովորում, և այժմ վիրուսի մասին շատ ավելի շատ բան գիտենք, քան՝ երբ այն նոր էր ի հայտ եկել, սակայն հաշվի առնելով, որ վիրուսն ինքն արագորեն փոխվում է, կարծես շարժական թիրախի վրա կրակել փորձենք: Երկար ժամանակ կպահանջվի պատվաստանյութ մշակելու համար: Նույնիսկ պատվաստանյութ մշակելուց հետո մենք դեռ պետք է սովորենք ամեն տարի փոխել այն, քանի որ վիրուսն ամենայն հավանականությամբ փոխվելու է: Գրիպի պատվաստանյութի պարագայում ամեն տարի հենց այդպես էլ վարվում ենք:
ԳՓՇ. Այս ճգնաժամը կփոխի՞ կապիտալիզմի բնույթը: Նախքան ԿՈՎԻԴ-19-ով պայմանավորված այս աղետալի տնտեսական անկումը՝ արդեն իսկ ականատես էինք լինում գլոբալացման և ազատ առևտրի բացասական կողմերի վերաբերյալ քննարկումների:
ՍՈՐՈՍ. Այլևս չենք վերադառնալու այն կետին, որում գտնվում էինք, երբ համավարակը բռնկվեց: Դրանում քիչ թե շատ կարելի է վստահ լինել: Բայց դա միակ բանն է, որում կարելի է վստահ լինել: Բոլոր այլ հարցերում հնարավոր է զարգացման ցանկացած տարբերակ: Չեմ կարծում, թե որևէ մեկին դա հայտնի է:
ԳՓՇ. Այս ճգնաժամի շնորհիվ հնարավո՞ր է, որ մարդիկ և ազգ-պետություններն ավելի միասնական դառնան:
ՍՈՐՈՍ. Երկարաժամկետ հատվածում՝ այո: Ներկայումս մարդկանց պարուրել է վախը: Իսկ վախն հաճախ մարդկանց ստիպում է, որ իրենք իրենց վնաս հասցնեն: Դա վերաբերում է ոչ միայն անհատներին, այլ նաև՝ ինստիտուտներին, պետություններին և ողջ մարդկությանը:
ԳՓՇ. Մենք հենց դրա՞ն ենք ականատես լինում վիրուսի ծագման շուրջ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Չինաստանի փոխադարձ մեղադրանքների «խաղում»:
ՍՈՐՈՍ. ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև շարունակվող հակամարտությունն իրավիճակը բարդացնում է, քանի որ մենք պարտավոր ենք միասին աշխատել կլիմայի փոփոխությունների ուղղությամբ և ԿՈՎԻԴ-19-ի դեմ պատվաստանյութ մշակելու ուղղությամբ: Ակնհայտ է, սակայն, որ չենք կարող միասին աշխատել, քանի որ արդեն իսկ մրցակցում ենք պատվաստանյութը մշակելու և օգտագործելու հարցում: Այն փաստը, որ պետական կառավարման երկու խիստ տարբեր համակարգեր ունենք՝ ժողովրդավարականը և …
ԳՓՇ. Ավտոկրատակա՞նը:
ՍՈՐՈՍ. Իրավացի եք: Դա ամեն ինչ զգալիորեն դժվարացնում է: Շատերն ասում են, որ մենք պետք է շատ սերտորեն աշխատենք Չինաստանի հետ: Բայց ես կողմ չեմ այդ մոտեցմանը: Մենք պարտավոր ենք պաշտպանել մեր ժողովրդավարական բաց հասարակությունը: Միևնույն ժամանակ, պարտավոր ենք գտնել կլիմայի փոփոխությունների և նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հարցում համագործակցելու ուղին: Դա դյուրին չի լինի: Ես կարեկից եմ չինացի ժողովրդին, քանի որ նրանք բռնապետի` նախագահ Սի Ցզինպինի գերիշխանության ներքո են: Կարծում եմ, որ բազմաթիվ կրթված չինացիներ զայրացած են այդ փաստով, և հանրության լայն շրջանակները մինչ օրս բարկացած են նրա վրա այն բանի համար, որ ԿՈՎԻԴ-19-ը գաղտնի էր պահել ընդհուպ մինչև չինական Ամանորից հետո:
ԳՓՇ. Սի Ցզինպինի իշխանական լծակները կարո՞ղ են թուլանալ, երբ չինացիներն սկսել հասկանալ, որ ճգնաժամի դեմ ձեռնարկված միջոցառումները մեղմ ասած լավագույնը չէին:
ՍՈՐՈՍ. Անտարակույս: Երբ Սի Ցզինպինը վերացրեց ժամկետային սահմանափակումները՝ ըստ էության ինքն իրեն հռչակելով ցմահ նախագահ, նա թեժ մրցակցությամբ բնորոշվող վերնախավի նեղ շրջանակներում փոշիացրեց ամենակարևոր և ամենահավակնոտ մարդկանց քաղաքական ապագան: Դա լրջագույն սխալ էր նրա կողմից: Ուստի՝ այո, ինչ-որ առումով նա շատ ուժեղ է, բայց միևնույն ժամանակ՝ ծայրահեղ թույլ է, իսկ այսօր՝ թերևս նաև խոցելի:
Չինաստանի առաջնորդների շրջանակի ներսում ծավալվող պայքարին ուշի-ուշով եմ հետևում, քանի որ ես նրանց կողմից եմ, ովքեր բաց հասարակության արժեքներն են դավանում: Չինաստանում նույնպես շատերը բաց հասարակության հավատարիմ ջատագովներ են:
ԳՓՇ. Բայց այստեղ չի կարելի չնշել, որ ԱՄՆ-ի գործող նախագահն իրականում չի մարմնավորում բաց և ազատ հասարակության արժեքները …
ՍՈՐՈՍ. Դե, դա էլ հաջորդ թույլ կետն է, որը հուսով եմ շատ երկար չի շարունակվի: Դոնալդ Թրամփը կուզենար բռնապետ լինել: Բայց նա չի կարող այդպիսին լինել, քանի որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գոյություն ունի Սահմանադրությունը, որը մարդիկ դեռ հարգում են: Այդ Սահմանադրությունը նրան կարգելի որոշ քայլեր կատարել: Դա չի նշանակում, թե նա չի փորձի, քանի որ այժմ նա բառացի կենաց-մահու կռիվ է տալիս: Ավելացնեմ նաև, որ ժամանակին հավատացել եմ, որ Թրամփն ինքն իրեն կոչնչացնի, և այժմ արդեն նա գերազանցել է իմ ամենակատաղի ակնկալիքները:
ԳՓՇ. Ուժային այս պայքարում ի՞նչ դեր է խաղում Եվրոպական միությունը՝ Ձեր հայրենի «տունը», որն այդքան շատ եք սիրում:
ՍՈՐՈՍ. Ինձ հատկապես անհանգստացնում է Եվրոպական միության ապագան, քանի որ այն ոչ լիարժեք միություն է: Եվրամիությունը ստեղծման գործընթացում էր: Բայց այդ գործընթացը չավարտվեց, ինչի պատճառով Եվրոպան բացառիկ աստիճանի խոցելի է դառնում՝ էլ ավելի խոցելի, քան ԱՄՆ-ը, և ոչ միայն ոչ լիարժեք միություն լինելու պատճառով, այլ նաև՝ իրավունքի գերիշխանության վրա հիմնված լինելու պատճառով: Իսկ արդարադատության անիվները շատ դանդաղ են պտտվում, մինչդեռ ԿՈՎԻԴ-19 վիրուսի նման սպառնալիքները շատ արագ են տեղաշարժվում: Դա առանձնակի խնդիր է առաջացնում Եվրոպական միության համար:
ԳՓՇ. Գերմանիայի Դաշնային Սահմանադրական դատարանն անցյալ շաբաթ «ռումբ պայթեցրեց»՝ որոշում կայացնելով Եվրոպական կենտրոնական բանկի մասին: Որքա՞ն լուրջ եք այն համարում:
ՍՈՐՈՍ. Ես այն ծայրահեղ լուրջ եմ համարում: Դատարանի որոշումը սպառնալիք է առաջացրել, որը կարող է ոչնչացնել Եվրոպական միությունը՝ որպես իրավունքի գերիշխանության վրա հիմնված կառույց՝ հենց այն պատճառով, որ այդ որոշումը կայացրել է Գերմանիայի Սահմանադրական դատարանը, որն ամենահարգված կառույցն է Գերմանիայում: Նախքան որոշումը կայացնելը Դատարանը խորհրդակցել էր Արդարադատության եվրոպական դատարանի հետ, որից հետո որոշել էր մարտահրավեր նետել վերջինիս: Ուստի՝ հիմա հակամարտություն գոյություն ունի Գերմանիայի Սահմանադրական դատարանի և Արդարադատության եվրոպական դատարանի միջև: Ո՞ր դատարանն է գերակայում:
ԳՓՇ. Տեխնիկական տեսանկյունից՝ Եվրոպական համաձայնագրերով նախատեսվում է, որ այս բնագավառում գերակայություն ունի Արդարադատության եվրոպական դատարանը: Դա բավական ակնհայտ է:
ՍՈՐՈՍ. Իրավացի եք: Երբ Գերմանիան միացավ Եվրամիությանը, Գերմանիան պարտավորվեց հետևել Եվրամիության օրենսդրությանը: Նշված որոշումը, սակայն, էլ ավելի լուրջ հարց է առաջ բերում. եթե Գերմանիայի դատարանը կարող է հարցականի տակ դնել Արդարադատության եվրոպական դատարանի որոշումները, ապա այլ պետությունները կարո՞ղ են հետևել նրա օրինակին: Հունգարիան և Լեհաստանը կարո՞ղ են որոշել՝ հետևել եվրոպական օրենսդրությանը թե՞ իրենց ներպետական դատարանների ակտերին, որոնց լեգիտիմությունն Եվրամիությունն հարցականի տակ է դրել: Այդ հարցն իրականում Եվրամիության բուն էությանն է վերաբերում, որն հիմնված է իրավունքի գերիշխանության վրա:
Լեհաստանն անմիջապես օգտագործել է առիթը և պնդել, որ կառավարության կողմից վերահսկվող իր դատարանների ակտերը գերակայում են եվրոպական օրենսդրության նկատմամբ: Հունգարիայում Վիկտոր Օրբանն արդեն իսկ ԿՈՎԻԴ-19-ով պայմանավորվա արտակարգ իրավիճակն օգտագործել է՝ զավթելով խորհրդարանը և ինքն իրեն հռչակելով բռնապետ: Խորհրդարանը շարունակում է նիստեր գումարել միմիայն նրա որոշումները դակելու համար, իսկ դա ակնհայտորեն խախտում է եվրոպական օրենսդրությունը: Եթե Գերմանիայի դատարանի որոշումը Եվրամիությանը թույլ չի տալիս արգելափակել նման զարգացումները, ապա մեր իմացած Եվրամիության վերջը մոտ է:
ԳՓՇ. Այդ որոշումից հետո Եվրոպական կենտրոնական բանկին անհրաժեշտ կլինի՞ փոխել իր քաղաքականությունը:
ՍՈՐՈՍ. Այդ որոշումը Եվրոպական կենտրոնական բանկից պահանջում է հիմնավորել իր ներկայիս դրամավարկային քաղաքականությունը: Եվրոպական կենտրոնական բանկին երեք ամիս է տրվել իր ձեռնարկած միջոցառումներն հիմնավորելու համար: Դա Եվրոպական կենտրոնական բանկից մեծ ջանք և եռանդ կխլի մի իրավիճակում, որում այն իրապես գործող միակ հաստատությունն է Եվրոպայում, որը կարող է տրամադրել համավարակի դեմ պայքարելու և Վերականգնման եվրոպական հիմնադրամ ստեղծելու համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները:
ԳՓՇ. Դուք ունե՞ք որևէ առաջարկություններ այդ ռեսուրսների հնարավոր աղբյուրների մասին:
ՍՈՐՈՍ. Ես առաջարկել եմ, որ Եվրամիությունն անժամկետ պարտատոմսեր թողարկի, թեպետ այժմ արդեն կարծում եմ, որ դրանք պետք է անվանել «կոնսոլներ» (անգլ.՝ «consols»), քանի որ անժամկետ պարտատոմսերը (անգլ.՝ «անժամկետ պարտատոմսերը») Բրիտանիայում բարեհաջող օգտագործվել են «կոնսոլներ» անվանման ներքո սկսած 1751 թվականից և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում՝ սկսած 1870 թվականից: Անժամկետ պարտատոմսերը սկսել են շփոթել «կորոնապարտատոմսերի» հետ, որոնք մերժվել են Եվրոպական խորհրդի կողմից, ընդ որում՝ պատշաճ հիմնավորմամբ, քանի որ դրանք ենթադրում են կուտակված պարտքերի միավորում (մուտուալիզացիա), ինչն Անդամ պետությունները պատրաստ չեն ընդունել: Դա պղտորել է անժամկետ պարտատոմսերի շուրջ ծավալվող բանավեճը:
>Կարծում եմ, որ ներկայիս դժվարին կացությունն հիմնավորում է իմ պնդման ճշմարտացիությունը: Գերմանիայի դատարանը նշել է, որ Եվրոպական կենտրոնական բանկի գործողություններն օրինական են, քանի որ Եվրոպական կենտրոնական բանկը պահպանել էր այն պահանջը, որի համաձայն իր կողմից գնվող պարտատոմսերի ծավալը պետք է համաչափ լինի Եվրոպական կենտրոնական բանկի կապիտալում անդամ պետությունների բաժնեմասին: Դրա ակնհայտ հետևանքը, սակայն, եղավ այն, որ Եվրոպական կենտրոնական բանկի ցանկացած գնում, որը համաչափ չէր Եվրոպական կենտրոնական բանկի կապիտալի «բանաձևին», կարող էր վիճարկվել և լիազորությունների վերազանցումով կատարված գնում ճանաչվել դատարանի կողմից:
Իմ առաջարկած անժամկետ պարտատոմսերը թույլ կտան շրջանցել այս խնդիրը, քանի որ դրանք կթողարկվեն ողջ Եվրամիության կողմից և ինքնաբերաբար համաչափ կլինեն և մշտապես կմնան համաչափ: Կմնա միայն տարեկան տոկոսագումարների վճարումը, որն այնքան փոքր է, օրինակ՝ 0.5%-ի կարգի, որ անդամ պետությունները կարող են հեշտությամբ բաժանորդագրվել այդ պարտատոմսերին՝ կա՜մ միաձայն, կա՜մ նման ցանկություն հայտնողների դաշինքի կազմով:
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա վան դեր Լեյենն ասում է, որ Եվրոպային մոտ 1 տրիլիոն եվրո է պետք այս համավարակի դեմ պայքարելու համար: Ցանկալի կլիներ, որ նա այդ թվին ավելացներ ևս 1 տրիլիոն եվրո՝ կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարելու համար: Անժամկետ պարտատոմսերը կարող են ապահովել այդ գումարները, եթե Եվրամիության անդամ պետությունները թույլատրեն դրանց թողարկումը:
Դժբախտաբար Գերմանիան և «Հանզայական միության» պետությունները՝ Նիդեռլանդների առաջնորդությամբ, կտրականապես դեմ են: Լավ կլիներ, որ նրանք վերանայեին այդ մոտեցումը: Եվրամիությունն այժմ դիտարկում է իր բյուջեն կրկնապատկելու հնարավորությունը, որի պարագայում կներգրավվեր ընդամենը մոտ 100 միլիարդ եվրո և կստացվեր անժամկետ պարտատոմսերի դեպքում հնարավոր օգուտի ընդամենը մեկ տասներորդը: Նրանց համար շատ ավելի շահեկան կլիներ, եթե անժամկետ պարտատոմսերի համոզված ջատագովը դառնային: Այդ դեպքում պետք է վճարեին ընդամենը տարեկան տոկոսագումար, որը չնչին մեծություն կկազմեր՝ ընդամենը մոտ 0.5%-ի կարգի: Անդամ պետություններն հեշտորեն կթողարկեին այդ պարտատոմսերը՝ կա՜մ միաձայն, կա՜մ նման ցանկություն հայտնողների դաշինքի կազմով:
ԳՓՇ. Երբ Եվրամիությունը մեղմեց պետական օգնությունը սահմանափակող կանոնները, պահանջների կեսից ավելին ներկայացրեց Գերմանիան: Ոմանք պնդում են, թե դա խաթարում է միասնական շուկայի սկզբունքները, քանի որ անարդար առավելություն է ընձեռում Գերմանիային: Ի՞նչ եք կարծում Դուք:
ՍՈՐՈՍ. Համամիտ եմ նրանց փաստարկին: Դա հատկապես անարդար է Իտալիայի հանդեպ, որն առանց այդ էլ Եվրոպայի «վատառողջ» անդամն էր, իսկ հիմա էլ՝ ամենածանր հետևանքներն է կրում ԿՈՎԻԴ-19-ի պատճառով: «Հյուսիս Լիգա» կուսակցության առաջնորդներից Մատեո Սալվինին քարոզում է, որպեսզի Իտալիան դուրս գա եվրոյի գոտուց, ինչպես նաև Եվրոպական միությունից: Բարեբախտաբար, կառավարությունից հեռանալուց հետո նրա անձնական հեղինակությունը նվազել է, սակայն նրա քարոզարշավի հետևորդների թիվն ավելանում է:
Սա նույնպես էքզիստենցիալ ևս մեկ սպառնալիք է Եվրամիության համար: Ի՞նչ կմնա Եվրոպայից՝ առանց Իտալիայի, որն ամենաեվրոպամետ պետությունն էր ժամանակին: Իտալացիներն Եվրոպային ավելի շատ էին վստահում, քան իրենց հայրենի կառավարությանը: Բայց նրանց հետ վատ վարվեցին 2015 թվականին փախստականների ճգնաժամի ընթացքում: Ահա՜ թե ինչու են նրանք հայացքներն հառել ծայրահեղ աջակողմյան կողմնորոշում ունեցող «Հյուսիս Լիգա» կուսակցությանը և «Հինգ Աստղ» շարժմանը:
ԳՓՇ. Շատ հոռետեսական մտքեր եք հնչեցնում:
ՍՈՐՈՍ. Բնավ ոչ: Ես գիտակցում եմ, որ Եվրոպան էքզիստենցիալ մի քանի վտանգների առաջ է կանգնած: Դա պատկերավոր խոսք չէ, այլ՝ իրականություն: Գերմանիայի Դաշնային Սահմանադրական դատարանի որոշումը պարզապես մարտահրավերներից ամենավերջինն է: Երբ մենք դա գիտակցենք, կկարողանանք հավուր պատշաճի արձագանքել իրավիճակին: Կարող ենք բացառիկ միջոցներ ձեռնարկել, որոնք համահունչ են այն բացառիկ հանգամանքներին, որոնցում հայտնվել ենք: Քանի դեռ ես ի վիճակի եմ անժամկետ պարտատոմսեր թողարկելու նման միջոցառումներ առաջարկել, չեմ հուսալքվի:

GREGOR PETER SCHMITZ: You have seen many crises. Is the COVID-19 pandemic comparable to any previous one?
GEORGE SOROS: No. This is the crisis of my lifetime. Even before the pandemic hit, I realized that we were in a revolutionary moment where what would be impossible or even inconceivable in normal times had become not only possible but probably absolutely necessary. And then came the COVID-19, which has totally disrupted people’s lives and required very different behavior. It is an unprecedented event that probably has never occurred in this combination. And it really endangers the survival of our civilization.
GPS: Could this crisis have been prevented if governments had been better prepared?
SOROS: We have had infectious disease pandemics ever since the Bubonic Plague. They were quite frequent in the nineteenth century, and then we had the Spanish flu at the end of World War I, which actually occurred in three waves, with the second wave being the most deadly. Millions of people died. And we have had other serious outbreaks, such as the Swine Flu just a decade ago. So it’s amazing how unprepared countries were for something like this.
GPS: Is that the biggest problem of the current situation – this lack of certainty about how to deal with this virus and how to proceed in the coming months or years?
SOROS: It is certainly a very big one. We are learning very fast, and we now know a lot more about the virus than we did when it emerged, but we are shooting at a moving target because the virus itself changes rapidly. It will take a long time to develop a vaccine. And even after we have developed one, we will have to learn how to change it every year, because the virus will most likely change. That’s what we do with the flu shot every year.
GPS: Will this crisis change the nature of capitalism? Even before COVID-19 led to the current catastrophic recession, we saw discussions about the downsides of globalization and free trade.
SOROS: We will not go back to where we were when the pandemic started. That is pretty certain. But that is the only thing that is certain. Everything else is up for grabs. I do not think anybody knows.
GPS: Could this crisis bring people – and nation-states – closer together?
SOROS: In the long-run, yes. In the present time, people are dominated by fear. And fear very often makes people hurt themselves. That is true of individuals as well as institutions, nations and humanity.
GPS: Are we witnessing that in the current blame game between the United States and China over the origins of the virus?
SOROS: The continuing conflict between the US and China complicates matters, because we ought to work together on climate change and on developing a vaccine against COVID-19. But, apparently, we cannot work together because we are already competing over will develop – and use – the vaccine. The fact that we have got two very different systems of government, democratic and …
GPS: Autocratic?
SOROS: Right. That makes everything much harder. There are a lot of people who say that we should be working very closely with China. But I am not in favor of doing that. We must protect our democratic open society. At the same time, we must find a way to cooperate on fighting climate change and the novel coronavirus. That won’t be easy. I sympathize with the Chinese people, because they are under the domination of a dictator, President Xi Jinping. I think a lot of educated Chinese are very resentful of that, and the general public is still angry with him for keeping COVID-19 a secret until after the Chinese New Year.
GPS: Could Xi’s grip on power weaken as Chinese come to recognize that the handling of the crisis was sub-optimal?
SOROS: Very much so. When Xi abolished term limits and named himself, in essence, President for life, he destroyed the political future of the most important and ambitious men in a very narrow and competitive elite. It was a big mistake on his part. So, yes, he is very strong in a way, but at the same time extremely weak, and now perhaps vulnerable.
The struggle within the Chinese leadership is something that I follow very closely because I am on the side of those who believe in an open society. And there are many people in China who are very much in favor of an open society, too.
GPS: Then again, the current US president does not really represent the values of an open and free society…
SOROS: Well, that is another weakness that I hope will not last very long. Donald Trump would like to be a dictator. But he cannot be one because there is a constitution in the United States that people still respect. And it will prevent him from doing certain things. That does not mean that he will not try because he is literally fighting for his life. I will also say that I have put my faith in Trump to destroy himself, and he has exceeded my wildest expectations.
GPS: What role does the European Union – your home that you care about so much – play in this power struggle?
SOROS: I am particularly concerned about the survival of the EU because it is an incomplete union. It was in the process of being created. But the process was never completed and that makes Europe exceptionally vulnerable – more vulnerable than the US not just because it is an incomplete union but also because it is based on the rule of law. And the wheels of justice move very slowly, while threats such as the COVID-19 virus move very fast. That creates a particular problem for the European Union.
GPS: Germany’s Federal Constitutional Court exploded a bombshell last week with its latest ruling on the European Central Bank. How seriously do you take it?
Soros: I take it extremely seriously. The ruling poses a threat that could destroy the European Union as an institution based on the rule of law, precisely because it was delivered by the German constitutional court, which is the most highly respected institution in Germany. Before it delivered its verdict, it had consulted with the European Court of Justice and then decided to challenge it. So you now have a conflict between the German Constitutional Court and the European Court of Justice. Which court has precedence?
GPS: Technically, the European Treaties give the ECJ supremacy in this area. That is very clear.
SOROS: Right. When Germany joined the EU, it committed itself to abide by European law. But the ruling raises an even bigger question: if the German court can question the decisions of the European Court of Justice, can other countries follow its example? Can Hungary and Poland decide whether they follow European law or their own courts – whose legitimacy the EU has questioned? That question goes to the very heart of the EU, which is built on the rule of law.
Poland has immediately risen to the occasion and asserted the supremacy of its government-controlled courts over European law. In Hungary, Viktor Orbán has already used the COVID-19 emergency and a captured parliament to legally appoint himself dictator. The parliament is kept in session to rubber-stamp his decrees – , which clearly violate European law. If the German court’s verdict prevents the EU from resisting these developments, it will be the end of the EU as we know it.
GPS: Will the ECB need to change its policies after this ruling?
SOROS: This ruling requires the ECB to justify its current monetary policies. It has been given three months to justify the actions it has taken. That will consume a lot of the ECB’s attention when it is the only really functioning institution in Europe that can provide the financial resources needed to combat the pandemic and to establish a European Recovery Fund.
GPS: Do you have any suggestions where these resources could come from?
SOROS: I have proposed that the EU should issue perpetual bonds, although I now think that they should be called ““Consols” because perpetual bonds have been successfully used under that name by Britain since 1751 and the United States since 1870. Perpetual bonds have become confused with “Corona Bonds,” which have been rejected by the European Council – and with good reason, because they imply a mutualization of accumulated debts that the member states are unwilling to accept. That has poisoned the debate about perpetual bonds.
I believe that the current predicament strengthens my case. The German court said that the ECB’s actions were legal because they adhered to the requirement that its bond purchases were proportional to the member states’ shareholding in the ECB. But the clear implication was that any ECB purchases that were not proportional to the ECB “capital key” could be challenged and deemed ultra vires by the court.
The perpetual bonds that I have proposed could sidestep this problem, because they would be issued by the EU as a whole and would automatically be proportional and would remain so eternally. This would leave the annual interest payment, which is so minimal – at, say, 0.5% – that the bonds could be easily subscribed by the member states, either unanimously or by a coalition of the willing.
European Commission President Ursula von der Leyen says that Europe needs about €1 trillion to fight this pandemic and she should have added another €1 trillion for climate change. Perpetual bonds could provide those amounts if the EU’s member states authorized it.
Unfortunately, Germany and the “Hanseatic League” states led by the Netherlands are adamantly opposed. They should think again. The EU is now considering doubling its budget, which would provide only about €100 billion and yield only one-tenth of the benefit that perpetual bonds could provide. They would be much better off if they became avid supporters of perpetual bonds. They would only have to pay annual interest that at, say, 0.5% would be peanuts. It could be easily underwritten by the member states acting either unanimously or by a coalition of the willing.
GPS: When the EU relaxed its rules against state aid, Germany submitted more than half of the requests. Some people argue that this undermines the principles of a single market because it gives Germany an unfair advantage. What do you think?
I agree with their argument. It is particularly unfair to Italy, which was already the sick man of Europe and then the hardest hit by COVID-19. Lega party leader Matteo Salvini is agitating for Italy to leave the euro and also the European Union. Fortunately, his personal popularity has declined since he left the government, but his advocacy is gaining followers.
This is another existential threat for the EU. What would be left of Europe without Italy, which used to be the most pro-European country? Italians trusted Europe more than their own governments. But they were badly treated during the refugee crisis of 2015. That’s when they turned to Salvini’s far-right Lega and the populist Five Star Movement.
GPS: You sound very pessimistic.
Far from it. I recognize that Europe is facing several existential dangers. That is not a figure of speech; it is reality. The verdict of Germany’s Federal Constitutional Court is only the most recent challenge. Once we recognize this, we may be able to rise the occasion. We can take exceptional measures that are appropriate to the exceptional circumstances we’re in. As long as I can propose such measures like issuing perpetual bonds, I won’t give up hope.