«Խոշտանգումներից և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքից կամ պատժից զերծ մնալու բացարձակ իրավունքի իրացման» մասին հանրային քննարկում
«Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնությունը (ԳՀԲՀ), որը ներկայացնում է քաղաքացիական հասարակության 60-ից ավել կազմակերպություն, հրավիրում է Ձեզ մասնակցելու «Խոշտանգումներից և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքից կամ պատժից զերծ մնալու բացարձակ իրավունքի իրացման» մասին հանրային քննարկմանը:
Միջոցառումը տեղի կունենա ս.թ. դեկտեմերի 12-ին, ժամը` 14:00-ին, ԴաբըլԹրի բայ Հիլթոն Երևան հյուրանոցում (Գրիգոր Լուսավորիչ 4/2, ք. Երևան, Հայաստան):
Միջոցառման ընթացքում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները կներկայացնեն իրենց դիտակումները ս.թ. նոյեմբերի 23-24-ին Ժնևում Խոշտանգումների դեմ ՄԱԿ-ի կոմիտեի 59-րդ նստաշրջանում Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի դեմ ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կատարման վերաբերյալ Հայաստանի պարբերական դիտարկման վերաբերյալ:
Ոլորտային փորձագետները կներկայացնեն խնդրի վերաբերյալ իրենց մտահոգություններն ու առաջարկությունները, թե՛ օրենսդրական և թե՛ իրավակիրառ պրակտիկայի տեսանկյունից:
Քննարկմանը հրավիրված են ՀՀ Արդարադատության նախարարության, Արտաքին գործերի նախարարության, ԱՆ Քրեակատարողական ծառայության, Ոստիկանության, Հատուկ քննչական ծառայության, Քննչական կոմիտեի, Գլխավոր դատախազության, Դատական դեպարտամենտի, Դատարանների, Ազգային Ժողովի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, պետական այլ կառույցների և գերատեսչությունների, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանությունների, միջազգային կազմակերպությունների, քաղաքական կուսակցությունների, քաղաքացիական հասարակության և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
Խնդրում ենք տեղեկացնել Ձեր մասնակցության հնարավորության մասին մինչև ս.թ. դեկտեմբերի 9-ը, ժամը 12:00-ը՝ զանգահարելով ԲՀՀ-Հայաստան գրասենյակ Կարինե Ղազարյանին՝ 010 533862 հեռախոսահամարով, կամ գրելով՝ [email protected] էլ. փոստի հասցեին:

The Partnership for Open Society Initiative, representing more than 60 civil society organizations, is pleased to invite you to participate in a public discussion on “The Right to be Free from Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment”.
The event will take place on December 12, 2016, at 2:00 p.m, at DoubleTree by Hilton Yerevan Hotel (Grigor Lusavorich 4/2, Yerevan Armenia).
During the event, civil society representatives will present their observations about the periodic review of Armenia on the implementation of the UN Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment held during the 59th Session of the United Nations Committee Against Torture on 23-24 November, 2016, in Geneva.
During the presentation, civil society experts will share concerns on use of torture and ill-treatment as well as will share recommendations aimed at improvement of both legislation and practice.
Representatives of the RA Ministry of Justice, Ministry of Foreign Affairs, MoJ Penitentiary Service, Police, Special Investigation Service, Investigation Committee, Prosecutor’s General, Judicial Department, Courts National Assembly, Human Rights Defender and other agencies, diplomatic missions, international organizations, civil society and media are invited to attend the event.
Please inform about your decision to participate in the public discussion by 12:00, December 9, 2016, contacting Ms. Karine Ghazaryan at [email protected]; or at 010 533862.